Poslovno - Društvena Mreža
Unija Poslodavaca Srbije
Srbija - Beograd
MISIJA
Unija poslodavaca Srbije je dobrovoljna, nevladina i nestranačka organizacija koja zastupa interese poslodavaca u Republici Srbiji, štiteći istovremeno interese nacionalne privrede i održivog razvoja.
Kao stožer okupljanja poslodavaca, nastojimo da artikulišemo prirodnu potrebu za jedinstvom kojim se postižu snaga i povećavaju obim i značaj delovanja. Želimo da budemo organizacija koja će svojim autoritetom i brojnošću biti uvažavana i prepoznata kao nezamenljivi partner Vladi Republike Srbije i imati direktan i odlučujući uticaj na donošenje zakona i propisa koji su od suštinske važnosti za efikasno funkcionisanje slobodnog tržišta.
Imperativi Unije su:
- Liberalizacija tržišta i veće ekonomske slobode
- Iskorenjivanje korupcije i suzbijanje sive ekonomije
- Pojednostavljenje administrativnih i birokratskih procedura
- Implementacija evropskog zakonodavstva
- Kontrolisanje javnih nabavki
- Unapređenje efikasnosti trgovinskih sudova
- Podsticanje konkurentnosti i suzbijanje monopola
- Edukacija u skladu sa potrebama savremenog poslovanja
Unija poslodavaca Srbije se kao vodeći glasnogovornik privrede u Republici Srbiji zalaže za principe i vrednosti sadržane u ideji „JAKA PRIVREDA – JAKA SRBIJA“.Jačanje domaće privrede i principa konkurentnosti mora biti prioritet sadašnjih i budućih generacija.
Okupljanjem poslodavaca omogućavamo im da zajedno sagledaju i analiziraju društveni ambijent u kojem deluju, a potom formulišu jedinstvene zaključke, predloge i preporuke koji će biti podneti resornim ministarstvima, kako bi zakonodavstvo u Srbiji postalo odraz stvarnih potreba i mogućnosti domaće privrede.
Uključićemo poslodavce u sve segmente donošenja odluka koje se tiču daljeg razvoja društva, zapošljavanja, uvođenja novih tehnologija, stručnog usavršavanja, obrazovanja i prekvalifikacije radne snage, ekologije i zaštite životne sredine, bezbednosti i zdravlja na radu, kao i svih drugih aspekata uspešnog i profitabilnog poslovanja. U saradnji sa ekspertima i naučnim ustanovama svih profila, predlagaćemo najefikasnija rešenja. Zalagaćemo se za uvođenje dodatnih poreskih i fiskalnih olakšica za poslodavce, posebno u onim granama u kojima postoje deficitarna zanimanja, ali i jasna prerspektiva za ubrzani razvoj i napredak. Nastojaćemo da poslodavce aktivnije uključimo u rad organa lokalne samouprave kroz delovanje u lokalnim socijalno-ekonomskim savetima. Organizovaćemo seminare i treninge radi edukacije naših članova u svim oblastima na kojima su angažovane Međunarodna organizacija rada i Međunarodna organizacija poslodavaca.
Istovremeno,nastojaćemo da radimo na izgradnji svesti javnosti o značaju preduzetništva kao osnovnog instrumenta za kreiranje novih poslovnih prilika i preduslova stabilnog društvenog napretka..
ISTORIJA
Unija poslodavaca Srbije osnovana je kao nevladina i neprofitna organizacija 1994. godine, najpre kao Asocijacija poslodavaca Srbije po ugledu na slične institucije u međunarodnoj praksi. Kao model za osnivanje asocijacije poslužili su statut i organizacioni principi Konfederacije poslodavaca Španije. Osnovno jezgro članstva – pored osnivača – bila su udruženja privatnih preduzetnika iz većih gradova i regionalnih centara širom Srbije.
Rastuće interesovanje poslodavaca sa celokupne teritorije SR Jugoslavije, kao i neophodnost komuniciranja sa međunarodnom zajednicom, dovelo je do formiranja Unije poslodavaca Jugoslavije 1995. godine, a kasnije i Unije poslodavaca Srbije i Crne Gore (2002). Nakon referenduma 21. maja 2006. godine i proglašenja nezavisnosti Crne Gore, Republika Srbija postaje punopravni član Međunarodne organizacije rada, a Unija poslodavaca Srbije dobija svoj današnji naziv.
Unija poslodavaca Srbije danas broji preko 140 000 individualnih članova. Ovaj broj sačinjavaju pojedinačna preduzeća i kolektivni članovi – udruženja osnovana po teritorijalnom principu ili kao strukovna udruženja. Ovakav organizacioni pristup jasno definiše Uniju poslodavaca Srbije kao jedinstvenu organizaciju, koja se razlikuje od svih poslovnih asocijacija privrednika i preduzetnika u Srbiji.
ČLANOVI
Unija poslodavaca Srbije danas u svom članstvu okuplja preko 133.000 poslodavaca. Ovaj broj čine pojedinačna preduzeća/preduzetnici i poslodavci članovi udruženja poslodavaca – kolektivnih članova Unije, osnovanih po teritorijalnom principu ili kao strukovna udruženja. Ovakava organizaciona struktura i reprezentativnost na republičkom nivou, te postavljeni ciljevi, definišu Uniju kao jedinstveno krovno udruženje poslodavaca u Republici Srbiji, koje se razlikuje od svih drugih poslovnih asocijacija privrednika i preduzetnika u RS.
Svaki poslodavac – domaće, odnosno strano pravno ili fizičko lice, koje zapošljava, odnosno radno angažuje jedno ili više lica, bez obzira na broj zaposlenih, može postati član Unije poslodavaca Srbije. Stupanjem u članstvo Unije, poslodavci prihvataju prava i obaveze u skladu sa Statutom Unije.
Član Unije, u skladu sa zakonom i Statutom, ima pravo da:
- učestvuje u radu Unije
- bira i bude biran u organe i tela Unije, te učestvuje u njihovom radu
- daje mišljenja i predloge u vezi sa aktivnostima Unije
- koristi sve usluge koje pruža Unija
- bude redovno informisan o radu Unije
- ostvaruje i druga prava, u skladu sa zakonom i Statutom.
Član Unije, u skladu sa zakonom i Statutom, ima obavezu da:
- poštuje Statut i druge akte Unije, neguje i poštuje dobre poslovne običaje i poslovni moral i štiti ugled Unije
- zastupa i ostvaruje ciljeve, programska načela i stavove Unije
- pruža informacije koje su neophodne radi obavljanja delatnosti Unije, a koje nisu aktima samog člana propisane kao poslovna tajna
- blagovremeno, u pisanoj formi dostavlja Uniji sve informacije od značaja za vođenje Registra članova Unije
- uredno plaća članarinu za članstvo u Uniji
- ispunjava i ostale obaveze, u skladu sa zakonom i Statutom.
Članovi Unije poslodavaca Srbije:
Mala preduzeća i preduzetnici
Srednja preduzeća
Velika preduzeća
Udruženja --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
(6.95 KB)
(4.57 KB)
(2.68 KB)
(3.11 KB)
(7.46 KB)
(4.32 KB)
(7.65 KB)
(4.6 KB)
(7.44 KB)
(7.88 KB)